PLD GNU/Linux

PLD GNU/Linux – Polish Linux Distribution

Arkadiusz Miśkiewicz$Id: pld-art.lyx,v 1.1 2000/03/12 21:54:23 misiek Exp $

1 Odrobina historii.

W 1998 roku niewielka grupa osób postanowiła stworzyć pierwszą polską dystrybucję Linuxa. Projekt przyjął nazwę Polish Linux Distribution (PLD GNU/Linux). W wyniku wielu dyskusji postanowiono równocześnie prowadzić dwie linie rozwoju dystrybucji. Pierwszą określaną mianem ,,stable” (przeznaczoną dla szerokiego odbiorcy) oraz drugą ,,devel” (jak nazwa wskazywała przeznaczoną dla wąskiego grona developerów oraz administratorów). Rok później obie linie rozwojowe zostały połączone w jedną całość (rozwijaną do dziś). Zaprzestano używania nazw stable oraz devel.


2 Co na pokładzie ?

Podstawowymi cechami charakteryzującymi PLD GNU/Linuxa sa:

* IPv6. PLD GNU/Linux zawiera kompletny zestaw pakietów umożliwiający pracę w sieciach komputerowych wykorzystujących protokół IPv6 nazywany również IPng – Internet Protocol Next Generation (Protokół Internetowy
Następnej Generacji). Zainteresowanych protokołem IPv6 odsyłam na strony: http://www.6bone.pl/ (Polish 6bone Network) oraz http://www.ipv6.org/.

* Kerberos 5. Wsparcie dla systemu autentykacji Kerberos rozwijanej w europie (oczywiście wspierającej IPv6).

* OpenSSL. Dzięki OpenSSL użytkownik może w sposób bezpieczny łączyć się ze stronami www, odbierać pocztę i wiele innych. Dostarczamy szereg programów wykorzystujących możliwości SSL np. apache (serwer www), lynx (przeglądarka www), postfix, zmailer (agenci transferu poczty), fetchmail (program do ściągania poczty), stunnel (bezpieczne tunelowanie) i wiele innych.

* OpenSSH. Ze względów bezpieczeństwa podstawowym programem do zdalnej pracy w PLD jest SSH w wersji ,,free” rozwijanej przez OpenBSD Team.

* PAM. Oferujemy własną wersję modułowego systemu autentyfikacji PAM (znacznie rozbudowaną w stosunku do oryginału), a rozwijaną przez jednego z członków Zespołu PLD.

* Wsparcie dla rozwojowych jąder i programów. Ze względu na fakt iż kilku naszych developerów lubuje się w nowinkach dostarczanych przez Linusa i społeczność Linuxową – w PLD można znaleść oprogramowanie umożliwiające wykorzystanie np. z wysoko wydajnego systemu plików z kroniką (RaiserFS), nowego systemu firewall/NAT (netfilter), znacznie ulepszonego bridge, modułu zarządzania woluminami (lvm) itp.

* Wolny wybór. Nie narzucamy użytkownikom określonych rozwiązań. Staramy się udostępnić szereg pakietów z których użytkownik wybierze sobie te, które najlepiej mu odpowiadają. Dlatego też dostarczamy np. kilka agentów transferu poczty (postfix, qmail, sendmail, zmailer, exim, …), różne serwery www (apache, boa, thttpd, …) czy kilka
serwerów typu inetd (inetd, rlinetd, xinetd) itd. Podobnie jest z zarządcami okien Xwindows. W PLD znaleść można np. zarówno KDE (właśnie aktualizowane do wersji beta2.0), GNOME jak i Xfce czy WindowMakera.

* Standaryzacja. Staramy się by PLD GNU/Linux odpowiadał współczesnym standardom takim jak: FHS 2.0 (File System Hierarchy 2.0), SUSv2 (Single Unix(R) Specification version 2).

* Język polski. Wszystkie pakiety rpm dostarczane przez Zespół PLD zawierają opisy w języku polskim. Do programów dołączamy tłumaczenia dostarczane przez GNU Translation Project (http://www.ceti.com.pl/~kravietz/gnu/gnu_tp.html) oraz strony podręcznika systemowego tłumaczone w ramach Projektu Tłumaczenia Manuali (http://ptm.linux.pl/).

* Inne.

Jak widać PLD GNU/Linux zawiera ogrom oprogramowania w możliwie najnowszych wersjach umożliwiającego wykorzystanie wszelkich cech jakie daje jądro Linuxa. Dystrybucja przeznaczona jest dla wszystkich zainteresowanych szczególnie administratorów i studentów ,,zapaleńców”. Osobiście jednak nie polecam PLD początkującym użytkownikom, choć docelowo dystrybucja ma być przyjazna nawet dla osób mających styczność z Linuxem po raz pierwszy.

3 Chcę pomoć.

Wszyscy chętni do pomocy są mile widziani. Wyjaśnię pokrótce zasady tworzenia pakietów w PLD. Wszyscy developerzy wykorzystują system kontroli wersji zasobów – CVS. Jest to bardzo proste i efektywne narzędzie
(polskie opisy obsługi CVSu znajdują się na naszej stronie www w dziale technikalia). Poprawienie, uaktualnienie jakiegoś programu sprowadza się do ściągnięcia pliku spec oraz źródeł danego programu z repozytorium CVS (można to zrobić wykorzystując skrypt ,,builder” znajdujący się w module SPECS repozytorium CVS), poprawieniu błędów, uzupełnieniu itp, a następnie potwierdzeniu (przesłaniu) poprawek do serwera CVS. Odpowiednie osoby przejrzą zmiany dokonane przez developera/ów i jeśli uznają, że pakiet rpm jest ukończony przebudują go i umieszczą na oficjalnym serwerze ftp. Wszelkie konsultacje dotyczące kształtu pakietów prowadzone są na liście pld-list, której adres podam na końcu artykułu. Przed zabraniem się do pracy nad określonym pakietem można zapytać się na liście czy inna osoba już się nim nie zajmuje. Aktualnie najważniejszą sprawą jest dokończenie pakietów bazowych (należą do nich m.in. dialog, basesystem, dev, dev86, getty_ps i kilka pomniejszych) oraz poprawienie wszelkich zauważonych błędów.

W tym momecie warto wspomnieć, że Zespół PLD udostępnia także autorom oprogramowania nie należącym do Zespołu PLD swoje zasoby (tj. serwer CVS, listy dyskusyjne (z archiwum i wyszukiwarkami), miejsce na serwerze ftp). Z takiej możliwości skorzystało już wiele projektów jak np. LinuxDOC (dokumentacja, http://www.linuxdoc.org/), xmps (świetny odtwarzacz wideo MPEG, http://www-eleves.enst-bretagne.fr/~chavarri/xmps/), irssi (klient irc), emma (obsługa finansów), minicom (terminal, http://www.clinet.fi/~walker/minicom.html), GNU TP Polska. Jeśli tworzysz jakiś interesujący program – daj nam znać.

4 Pytania.

Postaram się odpowiedzieć na kilka typowych pytań dotyczących PLD:

* kiedy PLD będzie gotowe ?
Tego naprawdę nikt nie wie. Problem z powolnym rozwojem dystrybucji wynika głównie z faktu, że zajmują się nim osoby mające przede wszystkim inne obowiązki przez co nie mają czasu na skoncentrowanie się wyłącznie na PLD. Jeśli potrafisz i chcesz pomóc – przyłącz się. Skończymy dystrybucję szybciej.

* dlaczego planowany instalator będzie działał w trybie tekstowym, a nie graficznym ?
Jest na to bardzo prosta odpowiedź: po prostu tekstowy jest wygodniejszy ! Sam Xserwer wymagany w przypadku instalatora graficznego pożera sporo zasobów systemowych, a przecież nie każdy ma maszynę z 64MB ramu i kilkuset megahercowym procesorem. Ponadto instalator graficzny jest bardzo niewygodny w przypadku instalowania systemu przy użyciu tzw. kickstartu czyli automatyczniej instalacji na podstawie uprzednio przygotowanej konfiguracji. Niemniej jednak nie wykluczamy możliwości powstania graficznego instalatora jako drugiego, równożędnego.

* nie ma jeszcze instalatora więc jak zainstalować PLD ?
Możliwości jest kilka. Najprościej dla początkujących będzie po prostu ręcznie zaktualizować inną dystrybucję (RH, SuSE, Mandrake) do PLD GNU/Linuxa. Sposób ten jest prosty aczkolwiek niezbyt wygodny. Jako pierwsze należy zaktualizować następujące pakiety: filesystem, setup, glibc, rpm. Pozostałe pakiety nie są krytyczne i można je aktualizować stopniowo. Warto w tym momencie pamiętać o kilku opcjach rpm’a przydatnych podczas instalacji: –nodeps (nie będą sprawdzane zależności pomiędzy pakietami), –force (wymusza instalację pakietu nawet gdy pakiet
został już poprzednio zainstalowany), –oldpackage (zainstaluj pakiet nawet gdy w systemie już została zaistalowana starsza wersja pakietu). Na szczególną uwagę należy zwrócić na pakiet rc-scripts (skrypty startowe w PLD). By móc używać rc-scripts należy koniecznie wkompilować w jądro opcję “Kernel/User netlink socket” oraz zainstalować pakiet
iproute2. Można również udać się do znajomego, który już PLD posiada zainstalowane i po prostu przegrać zainstalowaną dystrybucję na własny dysk. Postaramy się wkrótce przygotować alternatywny sposób instalacji nie wymagający innych dystrybucji ani znajomych z zainstalowanym PLD (w formie dyskietki instalacyjnej – http://cvsweb.pld.org.pl/index.cgi/bootdisk/).

* masz jakieś pytania ?
Uruchom przeglądarkę www, załaduj stronę http://faq.pld.org.pl/ i zapytaj. Z pewnością Ci odpowiemy.

5 Na koniec.

Mimo iż dystrybucja PLD jest nadal w rozwoju warto się nią zainteresować. Zapraszamy zarówno do używania jak i tworzenia. Czekamy pod adresem: pld-list@pld.org.pl na pytania oraz sugestie.

6 Co i gdzie ?

* http://www.pld.org.pl/ – podstawowe informacje o PLD. Warto zainteresować się działem technikalia, w którym wyjaśniono sposób pracy z CVS, budowanie pakietów rpm, podstawy IPv6.

* http://www.ipv6.pld.org.pl/ – (dostęp tylko poprzez protokół IPv6).

* http://lists.pld.org.pl/ – archiwa i wyszukiwarka list dyskusyjnych.

* http://faq.pld.org.pl/ – Najczęściej Zadawane Pytania (z możliwością zadawania i odpowiadania na już zadane pytania).

* http://bugs.pld.org.pl/ – baza błędów dostrzeżonych w PLD GNU/Linuxie

* http://cvsweb.pld.org.pl/ – interfejs www do serwera CVS.

* ftp://ftp.pld.org.pl/ – główny serwer FTP (TASK Gdańsk)

* cvs.pld.org.pl – główny serwer CVS (dostępny tylko dla developerów)

* anoncvs.pld.org.pl – serwer CVS dla każdego (dostęp tylko do odczytu)

Listy dyskusyjne w domenie @pld.org.pl:

* pld-list – główna lista (dyskusja o wszystkich aspektach związanych z PLD GNU/Linuxem)

* pld-rc-scripts – dyskusja dotycząca skryptów startowych

* pld-installer – dyskusja dotycząca instalatora

* pld-www – sprawy związane ze stronami www PLD

* pld-cvs-commit – na tą listę automatycznie wysyłane są informacje
o zmianach jakie zaszły w repozytorium CVS.

Na listę można zapisać się wysyłając pusty list na adres: nazwalisty-subscribe@pld.org.pl Osoby niezaznajomione z obsługą listserwerów proszone są o wysłanie pustego listu na adres nazwalisty-help@pld.org.pl.

Tekst (C) 2000 Wydawnictwo Software. Wydrukowany w Linux+.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *